3.12.17

8. Bogaziçi zirvesi “Türk sinema Ekonomisi”-Yılmaz Parlar


PARLAR MEDYA  
8. Bogaziçi zirvesi “Türk sinema Ekonomisi”

8. Bogaziçi zirvesi “Türk sinema Ekonomisi”
Geleceğin Tasarımı, Küreselleşmenin Yeni Sınavı, temasıyla Uluslararası İş Birliği Platformu’nun (UİP) düzenlediği zirve 8. Bogaziçi zirvesinde kültür ve sanatda yerini aldı. Sinema Tv. Türk dizileri paneli yerli yabancı katılımcıların tüm iştirakı ile gerçekleşti.
Hollywood, Bollywood ve Avrupa sinemasına dünya standartlarında film stüdyoları ve ekipmanları temin edecek olan, gelişen Türk dizi ve film sektörüne de destek vermeyi amaçlayan Midwood Boğaziçi zirvesinde göze çarpan yoğun ilgi gören standlardan biriydi.

Dünya sinema, dizi ve reklam sektörünün kalbi Midwood’da Atacak inancını taşıyan Midwood İstanbul Film Studio Complex Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet San "Bütün dünya film endüstrisinde, Hollywood ve Amerikan dizilerinden bahsediyordu ama bilhassa son 5-6 yıldır Amerikan film endüstrisi, Türk film endüstrisinden korkmaya başladı." Dedi.


Midwoodİstanbul Film StudioComplex Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet San’ın Moderatörlüğü üstlendiği, Medyapım Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aksoy,

Film Artisti Songül Öden, Global Agency Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Pinto, AZ Celtic Films Kurucu Ortağı - Yapımcı, Alex Sutherland’ın panelist olarak katıldığı  Türkiye’de film sektörü konulu oturumda Türk dizilerinin yurt dışında edindiği büyük başarının sebepleri,Türk film endüstrisinin geleceği konuşuldu.

Ahmet San, Türk sinemasının 100. yılını geride bıraktığını, dizilerin ise 15 yılı aşkın süredir hayatın bir parçası olduğunu belirtdi.

Ahmet San, “Hollywood ve Amerikan dizilerinden bahsedilen, Dünya film endüstrisinde,  Beş ve altı yıl Amerikan film endüstrisi, Türk film endüstrisinden korkmaya başladı.”dedi.
Türk Film sektöründe büyük gelişmeler ve değişiklikler yaşandığı, yılda 180 film ile 70-80 televizyon dizisinin çekildiğini söyledi.
Songül Öden rol aldığı ilk televizyon dizisinin "Gümüş" olduğunu dizinin başarısı Dizilerin başlangıcı olduğunu vurguladı. Öden "Gümüş, Türkiye'de 100 bölüm sürdü ve sevilen bir diziydi. Gümüş bittikten sonra, yurt dışında çok büyük bir ilgi olduğu söylendi ama asla ihtimal vermiyorduk buna. Dubai gezimiz oldu ve gözlerime inanamadım. Dubai'ye gitmeden önce Dış Hatlar'da başladı her şey. İnsanlar bize doğru koşuyordu ve hiçbir anlam verememiştik. Gittiğimiz  ülkelerde çok iyi tanındık. Sevgi o kadar yoğundu ki; 'Kadın hakları için ne yapıyorsunuz?' diyorlardı. Yani sizi meşhur olmanın dışında farklı bir yere koymuşlar ve size güveniyorlardı."dedi.
Medyapım Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aksoy, dünyada satışa sunulan ilk dizi  “Gümüş” olduğunu söyleyerek “Biz Amerikan dizisi üreterek ya da taklit ederek dünyaya satmadık. Kendi dizilerimizi ürettik.” dedi
Aksoy, " Türk dizilerinde, Türk hikaye anlatma modeli var. Bütün bu dizilerin dünyada bu kadar başarılı olmasının sebebi, bizim başka tür bir hikaye anlatma modeline sahip olmamız." Şeklinde beğeninin sebebini açıkladı.
Aksoy, "Amerikan dizilerinde aksiyonlar vardır ve siz aksiyonu takip edersiniz. Türk dizileri, duygular üzerinden gider. Bir aksiyon odur. Sorular sorulur ve insanlar üzerindeki etkilerini görürsünüz. Oturup seyrederken, sizin için daha doyurucu bir şey yaratır. Amerikan dizileri çok fazla duygularınıza hitap etmez. Halbuki Türk dizileri duygularınıza hitap eder benzersiz bir şeydir.” Dizilerin bu özelliğinden dolayı, biz Amerikan dizisi üreterek ya da taklit ederek dünyaya satmadık. Kendi dizilerimizi ürettik. Kendi hikaye anlatma yöntemlerimizle anlattık ve o yöntemlerin dünyada bir karşılığı olduğunu anladık. Gümüş'ün, Binbir Gece'nin, Muhteşem Yüzyıl'ın ve Adını Feriha Koydum'un dünyada bu kadar büyük ilgiyle seyredilmesinin nedeni bu."
AZ Celtic Films'in Kurucu Ortağı ve yapımcı Alex Sutherland de sektörde artık sınırların kalmadığını kaydederek, "Kim ve nerede olduğunuzun bir önemi yok. Hiç önemli değil. Ürününüz, dünyanın her yanından milyonlarca kişiye ulaşabiliyor." dedi.
Sutherland "Aslında esas fikir, buradaki bütün yetenekleri bir araya getirmek, görünür kılmak, bir öykü yapmak ve onu evrensel bir öyküye dönüştürmek. Elimizde çok büyük bir şans var ve bunu başarabiliriz. Güç olacak. Zor da olacak. Çünkü standartları eşit tutmamız gerekecek. Formatı eşleştirmemiz lazım. Çünkü şu an tartıştığımız format, çok farklı ama her ikisi de birbirini rahatsız etmeden yan yana durabilir. Youtube, Hulu ve Amazon gibi platformların hepsi, Türkiye'ye gelecek ve hepsi de burada çalışmak için fırsat arayacaklar. Türk firmalarla çalışmak isteyecekler. Elinde, yıldız oyuncuları, içeriği ve malzemesi olan firmaları isteyecekler."açıklamalarda bulundu.
Sutherland, Türk yapımcı ve prodüktörleri yabancılarla daha fazla tanıştırmak ve bir araya getirmenin yolunu bulmak gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'nin sektördeki başarılı bir marka olduğunu ancak sektörde çok hızlı değişikliklerin yaşandığını söyledi.
Global Agency Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Pinto “Türk dizilerinin yurt dışına ilk satıldığı yıllarda Türkiye'nin ihracatının 5-10 milyon dolar civarındaydı. Günümüzde 300 milyon doları aştı.Komedi filmlerini satamıyoruz. Ayla filmine gitmiştim. Bence harika bir film. Bu tarz filmler çıkarsa yurt dışında şansımız daha yüksek olur. Son yıllarda gişe yapan filmlerin çoğu komedi filmleri. Onları yurt dışına pazarlamak çok zor. Bu nedenle daha dram ağırlıklı filmlere ağırlık vermek gerekiyor." Şeklinde film yapımcılarına dikkat çekdi.
505 dönümlük arazi üzerinde, 825 milyonluk bütçesiyle, 10 binden fazla istihdam yaratacak Midwood, Dünyada olmamız istenen on markada ilk adımı oluşturuyor.
İstanbul Midwood Film Stüdyo Kompleksi içindeki konaklama ünitesi Midstay’in projesiyle ilgilenen GP Universal şirketi sahipleri Pınar Peker, Fariba Graham çok mükemmel bularak iş birliği içerisine girmek için girişimde bulundular.
Merkezi İstanbul’da olan Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida, California ve New York eyaletlerinde şubeleri olan Amerika Birleşik Devletleri’nde şirket açmak, işyeri açmak veya devralmak, yatırımcı vize işlemleri, Green Card işlemleri, gayrimenkul alım- satım ve kiralama işlemleri konularında danışmanlık hizmetleri sunan
GP Universal sahipleri Pınar Peker, Fariba Graham projeyi tanıtmak ve marketiğinde yer alacaklarını söylediler.   

yilmazparlar@yahoo.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder