22.6.18

İTO MECLİS TOPLANTISI-HAZİRAN 2018-YILMAZ PARLAR


PARLAR MEDYA  
İTO MECLİS TOPLANTISI-HAZİRAN 2018

İTO MECLİS TOPLANTISI
İstanbul Ticaret Odası Geleneksel aylık toplantısını 21 Haziran 2018 peşembe günü gerçekleştirdi.
(İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç yaptığı konuşmasında  yirmidört Haziran seçimleriyle 2023-2053-2071 yılları vizyonlarıan gideceğimizin göstergesi niteliğinde adeta müjdesi olabieleceğinin altını çizdi. dedi.Dünya ekonomisini derinden etkileyen önemli gelişmeler var olduğunu, Amerika'nın önce AB, şimdi de Çin ve Hindistan ile başlattığı ticaret savaşlarının dengeleri sarstığını dile getirdi.  

Bunlara rağmen Türkiye’nin büyümeye devam etdiğinin altını çizerek  Arjantin’in yıllar sonra yeniden IMF ile borç pazarlığı yaptığını bildiren Avdagiç, böyle bir dönemde Türkiye’nin IMF’ye borç vermeyi teklif ederek yoluna devam ettiğini söyledi.
(İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç "Türkiye, son 16 senede önemli bir dönüşüm yaşadı. Her manada büyük kazanımlar elde etti. Söz gelimi ekonomi cephesinde, 197 milyar dolarlık milli gelirimizi 851 milyar dolara çıkardık. Biliyorsunuz 2018’in ilk çeyrek büyüme rakamı da yüzde 7,4 olarak açıklandı. Bu oranla OECD'de birinci, G 20'de 2. sıradayız. Son 9 yıldır kesintisiz şekilde büyümeye devam ediyoruz. Dünya Bankası bu başarının ardından ülkemiz için bulunduğu 2018 yılı büyüme tahminini yüzde 3,5’dan yüzde 4,5’a revize etti."şeklinde rakamlarla büyüdüğümüzü ifade etdi.  
TANAP'ın açılış törenine katıldığını bildiren Avdagiç, TANAP'ın geçtiği her yeri ihya edeceğini vurgulayarak projenin Hazar Bölgesi'nden Avrupa'ya kadar tüm bölgelerin refah ve istihdamına da katkı sağlayacağını savundu.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, "TANAP gibi büyük bir uluslararası altyapı projesinin kısa sürede faaliyete geçmesinde Türkiye'nin son 16 yılda sağladığı siyasi ve ekonomik istikrarın çok önemli rolü vardır. Üstelik Türkiye bu istikrarı, FETÖ gibi bir ihanet şebekesinin kanlı darbe girişimini bertaraf ederek sağlamayı başarmıştır. Dünya ekonomisinde çalkantıların olduğu bir dönemde TANAP’ın bitirilerek faaliyete geçmesi, Türkiye’nin yatırım ve güvenlik iklimini teyit etmiştir. Türkiye, şu an dünyada yatırımcılar için en güvenli limanlardan biridir." değerlendirmesinde bulundu.

Avdagiç, İTO'nun İmar Barışı’nda aktif görev aldığını belirterek, bu bağlamda İTO Bilgilendirme Merkezi'nde üyelerine destek vereceklerini aktardı.
Oda İç Yönergesi'nde kanun ve muamelat yönetmeliğiyle çelişebilecek hükümler bulunduğu belirten Avdagiç, söz konusu durumun giderilmesi için Yönetim Kurulu tarafından iç yönergeyle ilgili değişikliklerin hazırlanarak, en kısa zamanda İTO Meclisi'nin gündemine sunulması için hazırlık çalışmalarına başladıklarını bildirdi.
yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder