16.9.17

24. Adana Film Festivalinin basın toplantısı-Yılmaz Parlar


PARLAR MEDYA  
24. Adana Film Festivalinin basın toplantısıFestivalden Festivallere Saygı

Asil Davranışı Yürekden Alkışlıyoruz.İstanbul’da Çırağan Palace Kempinski Hotelde yapılan 24. Adana Film Festivali basın tanıtımı kapsamında festival ekibin Film kasabasında Tüm Türkiye’de film festivalleri yapanları tanıtım yapabilmeleri için stand tahsis etmesini örnek hareket olarak değerlendiriyoruz.

Asillik burada, Diğer festivaller ile rekabete girmek yerine, Türk sinemacılığını yüksek seviyelere getirmek küresel ölçütde hak ettiği yerlerde olması adına kendi yapmış olduğu festival içindeki, Film kasabasında Tüm Türkiye’de film festivalleri yapanlara tanıtım şansı tanıyarak stand veriyor.
Ancak olgun ruh mekanizması gelişmiş insanların olgunluğu içinde Tüm Adana Film Festival Ekibini yürekden bu asil davranışını yürekden alkışlıyoruz.24. Adana Film Festivalinin basın toplantısında Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Festival Yürütme Kurulu Başkanı Halil Avşar, Festival Direktörü İsmail Dikilitaş, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kültür Sanat Danışmanı Mahmut Tülek ve yüklenici firma CEO’su Namık Kemal Biçer festivalle ilgili bilgiler verdi. Toplantıda ulusal ve uzun metraj yarışma filmlerinin jürileri ile finale kalan filmler açıklandı.
Festivalde 180 film, 850 gösterimle sinemaseverlerle buluşacak.
Türk sinemasına uzun yıllar emek veren sinema sevdalılarına Yaşam Boyu Onur Ödülleri bu yıl layık görülen Arif Keskiner, Hümeyra, Prof. Sami Şekeroğlu, Şemsi İnkaya ve Temel Gürsu’ya 25 Eylül 2017 akşamı yapılacak açılış töreninde takdim edileceği söylendi.
Yine Toplantıda verilen bilgiler;
“Bu yıl beş ayrı kategoride toplam 30 Altın Koza Ödülü dağıtılacak. Altın Kozalar 30 Eylül akşamı yapılacak Büyük Ödül Töreni Gecesinde sahiplerini bulacak
24. Adana Film Festivali’nde. Aynı törende Yılmaz Güney Özel Ödülü de takdim edilecek”

“Adana Film Festivali, bu yıldan itibaren Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü vermeye başlıyor. Bu ödül ile, ülkemizde ve dünyada hak ettiği değeri yeterince göremeyen sinemacıların onurlandırılması ve keşfedilmesi amaçlanıyor. Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü, bu yıl Nijerya asıllı Amerikalı yönetmen Andrew Dosunmu'ya veriliyor.”
Jüri Üyeleri açıklandı. Ulusal Uzun Metraj Film Yarişmasi Jürisi Başkanı, Erden Kıral (Yönetmen), Diğer üyler; Selma Güneri (Oyuncu),, Algı Eke (Oyuncu), Fırat Yücel (Sinema Yazarı), Uğur İçbak (Görüntü Yönetmeni),, Hüseyin Karabey (Yönetmen), Murat Hasarı (Besteci-Yapımcı)Uluslararasi Uzun Metraj Film Yarişmasi Jürisi Başkanı Guillermo Arriaga (Meksikalı Senarist-Yazar-Yönetmen). Diğer üyeler ;  Farah Zeynep Abdullah (Oyuncu), Carmen Gray (Yeni Zelandalı Sinema Yazarı-Festival Programcısı),
Pierre-Henri Deleau (Fransız Yapımcı-Festivalci), Nathan Silver (Amerikalı Yönetmen)

Diğer kategoriler ve üyelerin isimleri belirtildi.

Sinema Ve Kültür Sanat Kasabasi- Sevgi Korteji- Yildizlar Kaldirimi-Sinema Pazari- Gezici Sinema gibi etkinlikler hakkında bilgiler verildi.

Toplantı sonrası onur ödül alacak yönetmen Temel Gürsu ile bir kaç mecranın basın mensubu arkadaşlarla yaptığımız söyleşide Temel Gürsu’nun yönetdiği filmler ve eski filmlerdeki ruhun yeni filmlerde olmayışının nedenleri temel sorulan sorulardı. Temel Gürsu tüm samimiyetiyle cevaplandırdı. yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder