12.4.16

EGD -Kartepe Ekonomi Zirvesi-2016-Yılmaz Parlar


PARLAR MEDYA  
EGD -Kartepe Ekonomi Zirvesi

EKONOMİ DÜNYADA KIŞ TÜRKİYE’DE BAHAR
"Türkiye en çok büyüyen ikinci ülke olabilir."
TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Başkanlığını Celal Toprak’ın yaptığı Ekonomi Gazetecileri Derneğinin (EGD)  8-10 Nisan 2016 tarihleri arasında Kartepe Gren Park Resort Hotelde 12'ncisini düzenlediği “Kartepe Ekonomi Zirvesinde”, "Dünyada ve Türkiye'de Ekonomik Görünüm" başlıklı sunumunda 'zoom' yapmak yerine genel trendlere bakmak daha faydalı. Tek tek ağaçlar yerine ormanın tümüne bakmalıyız diyerek IMF ve TÜİK Kaynaklı bilgilere göre Büyüme (2015) için ; Türkiye : 4,0, - Dünya Ortalaması : 3,1 -Gelişen Ekonomiler : 4,0- Asya (Çin-Hindistan hariç) : 4,7 - Orta-Doğu Avrupa : 3,4  değerleri verdi. 

Küresel ekonominin geçen yıl yüzde 3,1 büyüdüğünü ve toparlanmanın görüldüğünü 2016'da Dünya geneli büyümenin binde 3'lük bir toparlanma ile yüzde 3,4 olarak gerçekleşmesinin beklendiğini belirterek "Türkiye 2015'te yüzde 4, krizden sonraki 2008-2015 döneminde ortalama yüzde 3,4 büyüdü. Bu yıl yüzde 4'ün üzerinde, yüzde 5'e yakın bir ortalama yakalayacağımızı düşünüyorum" dedi.

Yüksek rakımın, temiz havanın, Oksijenin, eksi iyonun verdiği zihin açıklığı ile Beyin fırtınası yaparak gündem maddelerini müzakere eden Ekonomi Gazeteciler “EGD Kartepe Ekonomi Zirvesinde” çok önemli konuları tartştılar, bilgileri paylaştılar. Söz almayan katılımcı gazeteci kalmadı. 
Başkan Celal Toprak geçen yılın zirvesiyle ilgili “Zirve” dergisinin tanıtımıyla ilgili sözlerinden sonra tartışılması öngörülen otuzun üzerindeki gündem maddelerinin sonucunu müteakip ilgili kuruluşlarla protokol imzalanacağını bildirdi. 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu yaptığı sunumda ekonomiye kötümser bakışın bulaşıcı olduğunu ve salgın hastalık haline getirilmemesi için risklere değil fırsatlara Odaklanmalı şeklinde iyimserliği işaret ederek  "2015'te 688 bin kişi işe başlamış. Bunun 611 bini özel sektör. Kamu kaynaklı istihdam ise 77 bin. Bu çok güzel Ayrıca kayıt dışılık azalıyor, özel sektör kayıt altına giriyor. İstihdam hizmetler sektöründe rekor düzeyde 658 bin artmış. En üzüldüğümüz yer sanayi, artış 16 bin. İnşaatta 2 bin, tarımda 13 bin istihdam artışı var." dedi


Hisarcıklıoğlu, “Harvard’a göre, Türkiye kendi liginde 2020'ye kadar dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ülkesi olacak. IMF’e göre Türkiye kendi liginde 13'üncü ülke olacak.

İçimize kapanıp kavga edersek IMF'nin, içimize kapanmayıp üretime odaklanırsak Harvard’ın tahmini tutar. Harvard potansiyele bakıyor. Türkiye'de bu potansiyel var. Kavga etmeyelim, geleceğimize odaklanalım.” Şeklinde öngörüyü paylaştı. 
Hisarcıklıoğlu küresel krizin gelişen ülkeleri daha çok etkilediği, gelişmiş ülkelerin 2005-2007 büyüme hızının yüzde 2,7 iken son 3 yılda bu hızın yüzde 1,6 ya düştüğü, gelişen ülkelerin büyüme hızının yüzde 7,9'dan yüzde 4,7'e düştüğü rakamlarıyla büyüme farkının gelişmekte olan ülkelerde daha yüksek olduğunu söyledi.
Küresel olarak 2016 kolay bir olmayacağını, gelişen ülkelerdeki ekonomik sıkıntıların devam ettiğini, Türkiye'nin en uzun sınır hattını bulunduğu Suriye'de çatışmaların sürmesine rağmen, yarın neyi daha iyi yapabileceğimizi, risklere değil fırsatlara odaklanırsak başarabileceğimizi söyleyerek “Türkiye zor bir coğrafyada ve zor bir dönemden geçiyor. Böyle dönemlerde ülkenin meselelerini daha orta vadeli bir perspektiften bakmanın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Bugünlerde tam da böyle bir dönemdeyiz.”  Değerlendirmelerinde bulundu. 

Dünya ekonomisin profilini iş makinaların satışı ile değerlendirmenin yöntemiyle dünyadaki altyapı yatırımlarının durumunu gösterdiğini ifade etti. - Küresel ekonominin toparlanmasına dikkat çekti.  

Son dönemde gelişmekte olan ülkelere para girişi ile ilgili olarak  " Avro bazlı faizlerde sıfıra doğru gidiş görülüyor. Avro bölgesinde bankaların kredi hacmi uzun dönem sonra artmaya başladı. Bu güzel bir gelişme. FED'in faiz artışını yavaşlatması, Avrupa Merkez Bankasının faizi sıfıra yakınlaştırması sonucu gelişmekte olan ülkelere 37 milyar dolar para girdi. Bunun 1 milyar doları ülkemize dışarıdan geldi." 
Hisarcıklıoğlu özetle, "Hükümet eylem planına odaklandı. Geçen hafta son 3 ayda gerçekleşen reformlar açıklandı. AB sürecinin canlanması, petrol ve doğalgaz fiyatlarının düşmesiyle azalan enerji maliyetleri, kamu disiplininin sürmesi bizim için büyük fırsat. Özel sektör borcuna karşılık risk yönetiminde tecrübelendi.  Türkiye'nin başarısı reformların yapılmasına ve hükümetin takipcisi olmasına bağlı.”

“Geçen yıl 2014'e göre finans sektöründe yüzde 10, tarımda yüzde 7,6, turizmde yüzde 4,6, eğitimde yüzde 5,4'lük büyüme yakalandı. Sanayi, Türkiye ortalamasının altında yüzde 3,8 olarak büyüdü. Yüzde 4'lük büyümenin 3,7'sinin iç tüketimden geldi. Yatırımların katkısı yüzde 0,9, ihracatın katkısı yüzde -0,3 başarılı bir büyüme için bu 3 kalem dengede olması gerekli.”  

“Kamu bütçesi çok iyi yönetiliyor  Avrupa Birliğinin 28 ülkesinin 22'sinden iyi konumdayız.”
“2014-2015 mukayesesi yapıldığında cari açıkta iyileşme var. Toplam cari açığın 44 milyar dolardan 32 milyar dolara düştü. 2016'da 35 milyar dolar cari açık bekliyoruz.” 
 "Gece ışıklarını tüm Anadolu'ya yaydık, sıra parlatmakta. Uzaydan çekilen fotoğraflara göre, ışıma ne kadar yoğunsa, zaman içinde ne kadar yoğunlaşıyorsa, orada refah düzeyinde bir artış olduğu varsayılıyor.”    
"Şirketlerimizi yaşatıyoruz ama büyütmekte sıkıntı çekiyoruz. Nasıl büyüteceğimizi öğrenmeliyiz"
 "E-ticareti kullanmalıyız"
“Sanayide gelecek 3 temel teknoloji etrafında şekillenecek. Biyoteknoloji, nanoteknoloji ve bilgi-iletişim teknolojisi." Şeklinde özetle bilgileri verdi.
yilmazparlar@yahoo.com 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder