26.11.15

UTİKAD 2015 GENEL KURUL-YILMAZ PARLAR


PARLAR MEDYA  
UTİKAD 2015 GENEL KURUL

UTİKAD 2015 GENEL KURUL

UTİKAD- Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği’nin  2015 yılı Genel Kurulu 24 Kasım 2015 Salı günü İstanbul Şişli marriott Hotel Kongre salonunda gerçekleştirildi. 

UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur’un açılışını yaptığı Genel Kurul’a çok sayıda üye ve davetlinin yanı sıra İGA Havalimanı İşletmesi AŞ Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Soner Akkurt  konuk konuşmacı olarak katıldı.

Soner Akkurt yeni havalimanı hakkında bilgiler verdi. ilk etab 2018 yılı ilk aylarında hizmete girebileceğini ve 3’üncü Havalimanı olarak   ilk kez Türkiye’de kargo şehri uygulamasını hayata geçireceklerini ifade etti.  
Soner Akkurt “Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan çok farklı bir kargo çalışma alanı oluşturuyoruz. Yeni havalimanındaki kargo alanı Atatürk Havalimanı'ndaki alanın 14 katı büyüklüğünde olacak. 1,5 milyon metrekare alan üzerinde lojistik sektörüyle ilgili tüm birimler aynı alanda bulunacak. Yolcu uçak alanlarının dışında 36 tane kargo uçağı için özel park alanları olacak. Bu proje hayata geçtiğinde Türkiye ilk kargo şehri uygulamasına kavuşacak.”dedi 
Soner Akkurt, yeni havalimanı açıldığında, Atatürk Havalimanı'nın tarifeli uçak seferlerine kapatılmasının planlandığını sözlerine ilave ederek ayrıca firmalara da çağrıda bulundu. özetle “Ofis ile depo alanlarına yönelik kiralama ve satın almaya ilişkin sürecin 2016 sonunda başlayacak, ilgili kişilerin şimdiden projelerine çalışmaya başlaması gerekli.” dedi

UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin   “Son yıllarda Türkiye'de artan altyapı yatırımları  lojistik sektörümüzü pozitif etkilemektedir.  Lojistik sektörü devasa büyüyor ve gelişiyor. Önümüzde ne kadar fırsat varsa o kadar da tehdittin mevcut olduğunu bilmeli ve hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Erkeksin “Tüm dinamikleri birlikte değerlendirmeliyiz. Önümüzde ne kadar fırsat varsa o kadar da tehdidin mevcut olduğunu bilmeli ve buna hazırlıklı olmalıyız. UTİKAD olarak tüm faaliyetlerimizde üyelerimize yönelik fırsatları ve tehditleri değerlendirerek çalışmalar yapıyoruz. Bu doğrultuda Soner Bey’in verdiği bilgiler önemli ve UTİKAD olarak yeni havalimanında yer almalıyız. Bu havalimanı yeni kapasitesi ile sektörümüze önemli yükümlülükler getirecek. Türkiye’yi hava kargo alanında “Bölgesel Aktarma Merkezi” yapmak istiyorsak yeni havalimanında hava kargo acentelerine ait bir alanımız ve depomuz olmalı. Tüm sektörlerde olduğu gibi lojistik için de 2015 çok zor bir yıl oldu ve büyük sıkıntılar ile karşılaştık. Döviz kurlarındaki dalgalanma süreci bizleri oldukça zorladı. Diğer yandan AB ülkelerinin mülteci konusuyla beraber sınır kontrollerini arttırması karayolu filomuza da sıkıntılar yaşatmaya başladı. Bu kontroller özellikle tedarik zincirindeki akışları etkileyebilir ve etrafımızdaki fırsatları kaçırmamıza neden olabilir. Diğer yandan seçim süreçleri nedeniyle 2015 yılı sektörün beklentilerini karşılama açısında zayıf bir yıl olarak kaldı” dedi.
Erkeskin, Binali Yıldırım’ın yeniden Ulaştırma Bakanlığı görevine gelmesinin sektör için büyük bir şans olduğunu belirtti.

Genel kurul büyçe oylamaların yapılması sonrası ödüllerin verilmesine başlandı.
Lojistik sektörüne önemli katkılar sağlayan merhum Ahmet Kartal anısına her yıl verilen başarı ödülü bu yıl da 3 ayrı okulun 2014-2015 eğitim dönemi bölüm birincilerine verildi. 

UTİKAD Başkanı Erkeskin tarafından İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Bölüm birincisi Enes Akyüz’e, İzmir Yaşar Üniversitesi Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölüm Birincisi Aslınur Gündüz’e ve Mersin Üniversitesi Lojistik Bölüm Birincisi Aydın Akdoğan’a ödülleri takdim edildi.
Genel Kurul Toplantısı’nın sonunda, UTİKAD’da 20’ci yılını dolduran Batı Nakliyat, Konsped Uluslararası Taşımacılık ve Panalpina World Transport Nakliyat şirketi temsilcilerine şiltleri, UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin tarafından takdim edildi.

Dünyadaki destinasyonlarda, geniş acenta ağı olan her türlü lojistik servisi verebilen SNS Internatıonal Transport yönetici ortağı ve UTİKAD yönetim üyesi Efsun Saraç ile
Denetleme kurulu raporunu sunduktan sonra genel lojistik sorunlarımızı konuştuk.  
Efsun Saraç daha öncede çok zorluklara zahmetlere ve risklere rağmen Türk lolistik firmaları olarak üstesinden geldik. Yinede bu engelleri aşacağımız ve büyümemizden ümitliyim dedi.

yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder