13.9.15

Gayrimenkul ve Inşaatda, Riskler Fırsatlar zirvesi-Gönül Yıldırım haberi

PARLAR MEDYA  
Gayrimenkul ve Inşaatda, Riskler Fırsatlar zirvesi
Gönül Yıldırım Haberi
INŞAAT PLATFORMU RİSKLERi FIRSATLARI DEĞERLENDİRDİ
"Gayrimenkul ve Inşaatda, Riskler Fırsatlar zirvesi”
EGD ve  Büyük Kulüp Gençlik Komitesi tarafından  12.Eylul .2015 taribinde  Büyük Kulüpde Gayrimenkul ve Inşaatda, Riskler Fırsatlar zirvesi gerçeklestirildi.
Ekonomi Gazeteciler Derneği Kurucusu Yönetim Kurulu Başkanı Celal Toprak’ın moderatörlüğündeki panelde inşaat sektöründe duayen Mehmet Yıldırım Varya Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş gibi isimli panelistler    inşaat sektöründeki sorunları tartışarak yeni fırsatlarla birlikte Sektördeki sorunlar ve gelişmeler konusunda çözüm yolları aradadılar.

Organizasyonun sunucuğunu Büyük Kulüp (Cercle D'orient ) Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Gençlik Komitesi Başkanı Duygu Eren üstlendii

Ülkemizdeki 100 mega inşaat projesinin büyüklüğü 294.9 milyar dolar

Mahmut Kılınç:  “100 mega proje riske giriyor;
biran önce pozitif yatırım ortamı gerekiyor”

Ülkemizde yapımı veya proje çalışmaları devam eden 100 mega inşaat projesinin toplam büyüklüğünün yaklaşık 294.9 milyar dolar olduğunu ifade eden ANBA Yayın Grubu Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Kılınç: “Ülkemiz, mega projeler açısından Avrupa’da 1.’ci olurken, dünyada 2.’ci sıradadır. Ancak son dönemlerde yaşadığımız siyasi istikrarsızlık, iç barış tehdidi, global piyasalardaki dalgalanmalar gibi unsurlar, ülke ekonomimizi dolayısıyla da 100 mega projenin gerçekleştirilme sürecini riske atıyor. Mega projelerin gerçekleşmesi için ortalama %70 oranında dış kredi desteğine ihtiyaç var. Pozitif yatırım ortamı yeniden ve hızlıca tesis edilmezse, hem yabancı yatırımcı, hem de ortak bulma konusunda inşaat sektörü zorluklar yaşayabilir. Özetle, hem ülke içindeki, hem de dünyadaki olumsuz gelişmelerden dolayı, gündemde olan mega projelere uluslararası ortak veya dış kredi bulunamaması ihtimaline karşı, biran önce önlem alınmalıdır. Bu ‘100 mega proje’ riske atılmamalıdır, çünkü söz konusu yatırımlar Cumhuriyet’imizin 100. yılına armağan edilecektir ve ülkemizi ekonomi - sosyal yönden kalkındıracaktır” dedi.ANBA Yayın Grubu kuruluşlarından projehaber.com verilerine dayanarak hazırlanan “Türkiye'de 100 Mega Projenin Yatırım Durumu ve Gelişmeler” isimli araştırmaya değinen Mahmut Kılınç, konuşmasına söyle devam etti: “100 mega projenin arasında; Akkuyu Nükleer Santrali, TANAP, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, Körfez Geçişi Köprüsü, Horata Vadisi ve Socar & Star Rafinerisi gibi önemli projeler bulunuyor. Bu mega projelerin dağılım adedi ise ulaştırma 38, enerji 22, sağlık kurumları 7, konut - karma yapılar 20, endüstri tesisleri 4, turizm 2 ve diğer yatırımlar 7 olarak sıralanıyor. projehaber.com raporuna göre, ülkemizde yapımı veya proje çalışmaları devam eden 100 mega projenin toplam büyüklüğü yaklaşık 294,9 milyar dolardır. Nitekim, sağlık, enerji, ulaştırma yatırımları başta olmak üzere bu projelerin önemli bir bölümü; kamu – özel sektör işbirliğinde dış kredi desteği ile yapılıyor. Özetle, ulusal ve yakın komşularımız başta olmak üzere uluslararası alanda yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasi negatif gelişmelerin bir an evvel çözülmesini temenni ediyoruz; tüm yurttaşlar olarak buna sağduyu ile katkıda bulunmalıyız” diye konuştu.
Büyük Kulüp Genç Girişimciler Komitesi’nin organize ettiği; ANBA Yayın Grubu ve Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) önderliğinde kurulan, sektörün çok sayıda örgütsel yapısı tarafından oluşturulan ‘İnşaat Platformu’nun destekliği “Gayrimenkul ve İnşaatta Riskler & Fırsatlar Zirvesi” 12 Eylül 2015 tarihinde, Büyük Kulüp’te düzenlendi. Zirveye Gersan Elektrik Tic. Ve San. AŞ  sponsor oldu. EGD Başkanı Celal Toprak’ın moderatörlüğünü gerçekleşen zirvede, yerel yönetimlerden yetkililer, Mehmet Yıldırım’ın aralarında bulunduğu duayenler, Anadolu Yakası İnşaatçılar Derneği (AYİD) Genel Sekreteri Hakan Şişik’in aralarında bulunduğu sektör temsilcileri; inşaat sektörün sorunları çözüm önerileri ve geleceğine ilişkin görüşlerini ifade etti.


*Türkiye’de 100 Mega Projenin Dağılımı
Proje adı             Adet             Yatırım Bütçesi (milyar dolar)
Ulaştırma               38                     112,9
Enerji                      22                     108,3
Konut-Karma         20                       28,6
Sağlık                       7                       10,1
Endüstri                   4                       10,5
Turizm                      2                         6,5
Diğer                        7                        18
Toplam                 100                      294,9


1-Akkuyu Nükleer Santrali Projesi / 20.000.000.000 USD / Akkuyu Nükleer - Cengiz İnşaat
2-Sinop Nükleer Enerji Santrali  / 18.000.000.000 USD  /
3-TANAP Projesi              / 12.000.000.000 USD / TANAP Doğalgaz İletim A.Ş.
4-İstanbul 3. Havalimanı Projesi / 10.000.000.000 USD / Limak- Cengiz-Kolin-Mapa-Kalyon/DHMİ
5-Körfez Geçişi Köprüsü ve Bağlantı Yolları İnşaatı / 6.000.000.000 USD / Otoyol A.Ş. - TCK
6-Horata Vadisi – Malatya / 3.600.000.000 USD / Malatya Belediyesi
7-Socar&Star Rafinerisi Projesi  / 5.000.000.000 USD / Socar Türkiye Enerji A.Ş.
8-Kazan Savunma Sanayi Üssü Projesi / 7.000.000.000 USD /
9-Konya Ovası Projesi / 5.000.000.000 USD / Kalkınma Bakanlığı Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
10-Etlik Entegre Sağlık Kampüsü / 1.600.000.000 USD / Türkerler İnşaat - kamu özel ortaklığı

 İnşaat Platformu 30 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösteren ANBA Yayın Grubu ve Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) işbirliğiyle ‘İnşaat Platformu’ oluşturuldu. Sektöre katma değer sağlamak, mühendislik-müşavirlik-proje grupları, mimarlık-mütehhitlik ve inşaat sanayi derneklerinin yanı sıra, akademisyenleri ve sektöre katkı sağlayan kurum ve kuruluşları aynı çatı altında toplamayı amaçlayarak çalışmalarını sürdüren ‘İnşaat Platformu’; dernekleşmeden ve tüzel kişiliğe sahip olmadan yeni nesil “sivil toplum buluşması” olmayı hedefliyor. Tarafsız, bağımsız, siyasetten uzak, mevcut dernek, kurum ve kuruluşlarla ortak hareket ederek sektörün sorunlarını dile getirmeyi hedefleyen ‘İnşaat Platformu’, sektörün çeşitli konularını masaya yatıran toplantıları düzenlemeye devam etmektedir.

info@parlarmedya.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme