17.9.15

ERDAL ÖZ 2015 EDEBİYAT ÖDÜL SAHİBİ ORHAN PAMUK-YILMAZ PARLAR

PARLAR MEDYA  
ERDAL ÖZ 2015 EDEBİYAT ÖDÜL SAHİBİ ORHAN PAMUK
ERDAL ÖZ 2015 EDEBİYAT ÖDÜL SAHİBİ
ORHAN PAMUK
Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısa,2008 yılından itibaren Can yayınları tarafından düzenlenen  Erdal Öz Edebiyat Ödülünün bu yılki sahibi,Nobel ödül alan yazar Orhan Pamuk.


Pera Palace Hotel Jumeriah'ta düzenlenen törende ödülünü jüri başkanı Feride Çiçekoğlu elinden alan Pamuk konuşmasının ağırlığını Erdal Öz ile arkadaşlıkları teşkil etti.   

Can Öz’ün açılış konuşmasında ödül hakkında bilgiler verdi. Can Öz, Orhan Pamuk’un 1983’te Erdal Öz’e imzaladığı ilk kitabı ‘Cevdet Bey ve Oğulları’nı hediye etti.
Şevval Sam’ın Erdal Öz’ün sevdiği şarkılardan oluşan bir mini konser verdi.

Orhan Pamuk, Erdal Öz ile ilk tanıştığı yılları o günden bugüne Türkiye’de gelişen yayıncılığı anlattı. Pamuk “Herkesin yazarlardan oluşan bir arkadaş çevresi olduğu gençlik yıllarımda ben kendi başıma bir köşede oturup yazıyordum. Bir gazetede, Antalya Film Festivali’nde hikâye ödülü verileceğine dair bir ilanı gördüm. Ben de katılayım şuna diye heves ettim ve iddialı bir şekilde tarihsel bir hikâye yazıp, son gününde onu gönderdim. Erdal Öz de jürideymiş ve benim öykümü tek beğenen Erdal olmuş. 100 üzerinden puanlama yaparak belirlenen ödülde, Erdal bakmış ki, bana hiçbir şey kalmayacak. Bunun üzerine diğer öykülere sıfır verip, bana 100 vermiş ve benim en sonunda 3’üncü olmamı böyle sağlamış.”dedi
Erdal Öz ile arkadaşlıklarının 40 yıl önce başladığının altını çizen Pamuk, “1983 ile 1994 yılları arasında, benim yayıncım, editörüm, dostum tek arkadaşım Erdal Öz’dü. Onun azarlarını, iğnelemelerini, şakalarını özlemle hatırlıyorum” dedi
yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme