15.3.18

Türkmenistan ile Kuveyt yeni işbirliği dönemine girdi-Yılmaz Parlar


PARLAR MEDYA  
Türkmenistan ile Kuveyt yeni işbirliği dönemine girdi


 Türkmenistan ile Kuveyt yeni işbirliği dönemine girdi


13-14 mart 2018 tarihlerinde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirliklerini kapsayan yurtdışı ziyaretinin ilk ayağı olan Kuveyt’te temaslarda bulundu. İki ülke devlet bayrakları ile süslenen uluslararası havaalanında Türkmen Lideri’ni Kuveyt Emirliği Bakanı Şeyh Ali Al-Jarrah Al-Sabah, Kuveyt Emir’in danışmanı Youssef Al-Fuladji ve diğer yetkililer karşıladı.

Kuveyt Emir’inin Al Cahran köşkünde Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Al-Ahmad El-Jaber Al-Sabah Türkmen Lideri’ni resmi törenle karşıladı.

Kongre Merkezinin büyük salonunda iki ülke arasında heyetler arası görüşme gerçekleştirildi. Türkmen Lider ve Kuveyt Emiri iki ülke arasında yeni işbirliği dönemini başlattı. Liderler ikili ilişkileri ve uluslararası örgütler kapsamında işbirliğini değerlendirdi. Görüşmelerde ticari ve ekonomik işbirliğine daha fazla zaman ayrıldı. Taraflar özellikle enerji, petrokimya, petrol işleme, sanayi, yatırım alanlarındaki işbirliği imkânlarını ele aldı. Türkmenistan ile Kuveyt arasında enerji sektöründe çalışma komisyonun kurulması teklif edildi.

Taraflar ikili işbirliği potansiyeli ulaştırma ve haberleşme alanlarında kullanma yönünde görüş alışverişinde bulundu. Görüşmelerde, Türkmenistan için metalürji ve benzeri yeni alanlarda karşılıklı yatırım ve ortaklığa dayalı üretim tesislerinin kurulması görüşüldü. İkili iş forumları ve ticaret ve yatırım yönelik fuarların yapılması teklif edildi. Taraflar eğitim, sanat ve kültür alanındaki işbirliğine değindi.

Türkmenistan Devlet Başkanının Kuveyt ziyaretinde önemli anlaşmalar imzalandı.

Taraflar, diplomatik, hizmet ve özel pasaport sahipleri için ikili vize muafiyet anlaşmasının yanı sıra işbirliği için ortak bir komite oluşturmayı kabul etti.

Türkmenistan ve Kuveyt Dışişleri Bakanlıkları arasında ikili siyasi istişareler üzerine bir Mutabakat Zaptı imzalandı; Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ile Kuveyt Dışişleri Bakanlığına bağlı Saud Al Naser As Sabah’ın ismini taşıyan Diplomasi Enstitüsü arasındaki işbirliğine ilişkin bir Mutabakat Zaptı imzalandı.

Türkmenistan ve Kuveyt Hükümeti'nin arasında da sanat ve kültür alanındaki anlaşmaya imza koyuldu.

Taraflar, Türkmenistan Hükümeti ve Kuveyt Arap Ekonomik Kalkınma Fonu arasında teknik destek sağlama konusunda ortak bir belgeyi de kabul ettiler.

Türkmengaz Devlet Kurumu ile Kuveyt Petrol Şirketi (Kuwait Petroleum Corporation) Arasında Mutabakat Muhtırası;Türkmenistan Hükümeti ile Kuveyt Arap Ekonomik Kalkınma Fonu arasındaki İşbirliği Mutabakat Muhtırası imzalandı.

yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder