9.10.17

BASIN GÖZÜYLE DÖNGÜSEL EKONOMİ -SİM ASLANOĞLU HABERİ


PARLAR MEDYA  
BASIN GÖZÜYLE DÖNGÜSEL EKONOMİ

Sim Aslanoğlu Haberi


BASIN GÖZÜYLE DÖNGÜSEL EKONOMİ  

ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı) tarafından 5-6 Ekim 2017 tarihlerinde Cevahir Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Döngüsel Ekonomi Kongresi” kapsamında Ekonomi Gazetecileri Derneği ile birlikte  “Basın Gözüyle Döngüsel Ekonomi” paneli düzenlendi.
Moderatötlüğünü EGD Başkanı Celal Toprak’ın yaptığı panele ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer, Anadolu Ajansı Finans Haberleri Editör Yardımcısı ve EGD Başkan Yardımcısı Hasan Arslan, Dünya gazetesi ekonomi yazarı gazeteci Rüştü Bozkurt, Ulusal Televizyon Ekonomi program yapımcısı Çetin Ünsalan ve Gazeteci 
Pelin Cengiz  panelist olarak katıldılar.
Döngüsel ekonomi anlayışının kitleselleşmesinde medyanın önemli bir rol üstlenebileceğini belirten Toprak, dünyanın “kullan-at” yerine “kullan-kazan” anlayışına geçerek kaynakların kurtarabileceğini, böylece yeni nesillere daha güzel bir gelecek bırakılmasının mümkün olacağını ifade etti.
ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer “Döngüsel Ekonomi” kavramını “Farklı bir iş yapma şeklinden bahsediyor. Bugüne kadar klasik olarak bildiğimiz bir ürünü üretip kullanıp tükettikten sonra atmak “Üret-Tüket-At” şeklindeki doğrusal çizgisel bir yöntemi, döngüsel olarak geri kazanım ile kaynakları tekrar tekrar kullanmak; atıkları kaynak olarak görmek, onları tekrar değerlendirmek; böylece dünyamızın azalan kaynaklarına artan nüfüs sonucunda artan talep sonucunda bir çözüm üretmek için geliştirilmeye çalışılan yeni yöntem ” olarak tanımladı.

Bunun bir paradigma değişikliği anlamına geldiğine dikkat çeken İmer, bu konuda sanayi kuruluşları, belediyeler, kamu ve toplum nezdinde farkındalığın oluşup uygulamaya geçilmesi gerektiğini, ayrıca medyaya da önemli görevler düştüğünü söyledi.
Anadolu Ajansı Finans Haberleri Editör Yardımcısı ve EGD Başkan Yardımcısı Hasan Arslan, medyada çevre, küresel ısınma ve geri dönüşüm ekonomisiyle ilgili konularda bir jargon değişikliğine ihtiyaç olduğunu ifade etti.
Bu konuların kavramsal olmaktan çıkarılıp tüketiciye dokunur yönleriyle anlatıldığı takdirde toplumda yansıma görebileceğini belirten Arslan, “Bu noktada şirketlere önemli görevler düşüyor. Örneğin Almanya’da insanların içecek şişe ve kutularını atıp, karşılığında market alışverişinde kullanabilen fişler aldıkları makineler var. Medya ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının da bu konularda yakın iş birliği içinde olması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.


Gazeteci Rüştü Bozkurt, doğada da ekonomide de bir denge ve döngünün söz konusu olduğunu belirterek, döngüsel ekonominin yaşam biçimi haline gelmesi için doğaya yönelik mevcut felsefe ve medeniyet tasavvurunun sorgulanması gerektiğini ifade etti.
Bozkurt, dünyada gelecekte yaşanabilecek kaynak kısıtı göz önünde alındığında döngüsel ekonomi konusunda bir bilinç oluşmasının şart olduğunu vurguladı.
Gazeteci Pelin Cengiz, iklim değişikliği konusunda sanayiye ve bireylere önemli sorumluluklar düştüğünü, medyanın da bu noktada farkındalık, algı ve bilinç oluşturma işlevi bulunduğunu bildirdi. 
Cengiz, “Bu konuda insanlara ne yapmaları gerektiği değişim ve dönüşümler sonucunda birey olarak ne elde edebilecekleriyle birlikte anlatılmalı. Küçük bireysel ve yerel girişimlerle çevresini değiştirip dönüştürmüş insanların iyi hikayeleri öne çıkarılmalı. Meselenin paydaları da medya ile daha fazla ilişki kurmalı.” diye konuştu.  


Gazeteci Çetin Ünsalan ise döngüsel ekonominin geleceğin ekonomisinde zorlu bir rekabet ortamı oluşturacağını ifade etti. 
Ünsalan, “Gelecekte yurt içi ve yurt dışı pazarlara mal satabilmek için döngüsel ekonomi içinde çalışan firmalar yaratmanız gerekiyor.  Bu belge geleceğin ekonomisinde mal satabilecek olanları belirleyecek. Türkiye’nin de burada çok hızlı davranması gerekiyor.” yorumunu yaptı.

Sonuç olarak, Döngüsel ekonomi’nin hedefi “kullan-kazan” formülü ile özetlenebilir. Herhangi bir ürünün kullanıldıktan sonra geri dönüşüm yapılarak yeniden kaynak olarak kullanımın sağlanması; böylece doğal kaynakların daha az ve dikkatli kullanılması yanında ekonomik olarak da kazanç sağlanmasına olanak sağlayacaktır. Yaşnabilir ve bizden sonraki nesillere yaşayabilir bir Dünya bırakmak istiyorsak, iklim ve çevre konularındaki çabalarımızı bir kaldıraç etkisi yapabilecek döngüsel ekonomi konusunda da hızla yol almak durumundayız. Sanayi üretiminde inovasyon kaçınılmaz. Yeni yöntemlerle tasarlamak, üretmek zorundayız.sim.aslanoglu@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder