13.9.17

7 eylül Brezilya Bağımsız günü kutlandı-12 eylül 2017-Yılmaz parlar


PARLAR MEDYA  
7 eylül Brezilya Bağımsız günü kutlandı-12 eylül 2017

Brezilya Bağımsız günü kutlandı

İstanbul Brezilya Baş Konsolosu Paulo Roberto França 7 Eylül Brezilya Bağımsızlık günü kapsamında 12 Eylül 2017 tarihinde Ritz Carlton Hotelde verdiği resepsiyonda yaptığı açılış konuşmasıyla " Ankara Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluğumuzla birlikde İstanbul, Brezilya ve Türkiye arasındaki kültürel, ekonomik ve politik alanlarda bağları güçlendirmek için birlikte çalışıyoruz. O zaman birlikte daha güçlü oluruz" şeklinde ilişkileri belirtdi.


Brezilya Bağımsızlık günü kutlamaları için, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin,İstanbul Belçika krallık vize baş konsolosu Suzanna van Crombrugge, konsolos ve Fahri Konsoloslar; Bursa -Silvyo Benbassat, Izmir-Ali Tamer Bozoklar, Nevşehir- Ömer Tosun, Antalya-Cemal Özgörkey, Mersin- Cengiz Sonmez, Eskişehir- Muharem Özgüven, iş dünyasının temsilcileri, İstanbul’da yaşayan Brezilyalılar ve elit bir katılım davete icabet etti.

İstanbul Brezilya Baş Konsolosu Paulo Roberto França ve eşi misafirleri karşılamaları ardından iki ülke Milli Marşları çalındı.

İstanbul Brezilya Baş Konsolosu Paulo Roberto França ve İstanbul'da bulunan yabancı ülke konsolosluklardan, İstanbul'da Temsilciliği Bulunan ülkelerin ulusal günlerini takip ve Valiliği temsil etmekden sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin birer konuşma yaptılar.


Brezilya İstanbul Baş Konsolosu Paulo Roberto França  hedefleri, kurulmuş olan Türkiye Brezilya arasında iş ve kültürel bağları güçlendirmek bağlamında; "Ankara Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluğumuzla birlikde İstanbul, Brezilya ve Türkiye arasındaki kültürel, ekonomik ve politik alanlarda bağları güçlendirmek için birlikte çalışıyoruz. O zaman birlikte daha güçlü oluruz . Biz yalnızız. Bunun için iki insanın arasındaki bilgiyi derinleştirmeliyiz ve ilişkimizin düzeyini de yükselttik. Milli Gün için tanınmış Brezilya müzik grubu Quinteto Violado topluluğu davet ettik. 30'dan fazla kayıt yaptık. Grup ulusal ve uluslararası albümler, birçok uluslararası sunumlar yaptı ve birkaç ödül aldı. Farklı mekândaki performanslarını sergileyecekler.Umarım eğlenceli bir akşam geçirirsiniz"dedi

Brezilya İstanbul Baş Konsolosu Paulo Roberto França  Ritz Carlton, Beşiktaş ve Maltepe işbirliğinin bir sonucu olarak, Belediye Sponsorlarına, (Türk Hava Yolları, Anadolu Etap, Ritz Carlton, Votorantim Çimento, Demak Gıda, Numara On Kahve, Banvit, Kötücüler ve Berndtson) ve buna katkıda bulunan herkese teşekkürlerini sundu.
"Tüm Fahri Konsoloslarımızı görmekten mutluluk duyuyorum. Brezilya ve Türkiye için en iyisini diliyorum. İstanbul'u ve bu güzel ülkeyi ne kadar çok sevdiğimi söylemek istiyorum."sözleriyle konuşmasını noktaladı.
.İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin Türkiye-Brezilya iki ülke siyasi, ekonomik, kültürel ilişkilerin geliştirilmesinden olan inancını dile getirdi. Gültekin "Brezilya, Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde ilişkilerimizin en ileri düzeyde olduğu ülke olup Güney Amerika’daki ilk stratejik ve bölgedeki en büyük ticari ortağımızdır."açıklamalarında bulundu.

Gecenin sürprizi yaptığı brezilya müzik elçiliğinden dolayı Devlet sanatcı nişanına sahip Jozi Levi’nin samba ritm öğretisiyle yine kendi atölyesinden getirdiği davetlilere dağıtılan ritm aletlerinin samba ritmlerin çalınmasıydı. Çok güzel bir atmosferle sambalı kutlama yapıldı. Doyasıya gece yaşandı. 
Brezilya konsolosluk ilgililerin verdikleri bilgilere göre; “1822'de Portekiz parlamentosu ilk koloni statüsüne geri dönmek isteyince, Brezilyalılar, Dom Pedro Jose Boni Facia de Andrada Silvan'ın liderliğinde bağımsızlık hareketlerini başlattılar ve 7 Eylül 1822'de bağımsızlıklarını ilan ettiler. Brezilya İmparatorluğu 1889 yılına İkinci Dom Pedro zamanında darbe ile krallık idaresi yıkılarak cumhuriyet idaresi kuruldu. Darbe lideri Manuel Deodoro da Fonseca ülkenin ilk cumhurbaşkanı oldu. 1914'te siyasi birliği temin eden Brezilya, bütün dünya ülkeleri tarafından tanındı.”

yilmazparlar@yahoo.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder